Arama motoru optimizasyonu yani SEO, tabiri caizse samanlıktaki iğnenizi daha büyük bir hale getirmenin yoludur. Burada samanlıktan kastım ise, her gün milyonlarca hatta milyarlarca yeni verinin, bilginin eklendiği, sürekli büyüyen dijital dünya.

SEO, profesyonel bir şekilde uygulandığında ürününüze/fikrinize/işletmenize sürekli olarak yeni insanları getirmektedir.

 

Samanlığın büyümesi ile birlikte tabii ki teknolojiler de büyümekte hatta yeni alanlara doğru kaymakta. İnsanlara yeni teknolojiler ve SEO yoluyla bildiklerinizi, satmak/aktarmak istediklerinizi planlamak üzere yola koyulduğunuzda tamamlamanız gereken bir nokta var;

 • Kullanıcı dostu ve arama motorları uyumlu bir web sitesi yani ”online dükkân”.

Şu anda oldukça popüler olan kütüphanelere baktığımızda Javascript tabanlı kütüphanelerin yoğunlukta olduğunu görmekteyiz (En azından sıklıkla kullanılan ve developer grubu sürekli genişleyen). Bugün sizlere en popüler Javascript kütüphanelerinden olan, 1,5 milyardan fazla kullanıcısı olan ve anlık neredeyse 400-500 milyon online kullanıcıdan aşağı düşmeyen, dünyanın 6. ulaşım yolu olarak kabul edilen Facebook’un çocuğu ReactJS’i ve SEO ile ilişkisini inceleyeceğiz. ReactJS daha iyi bir kullanıcı deneyimi, hız sağlamakta ve cross browser’lar ile birlikte neredeyse tüm platformlarda çalışmaktadır.

 • ReactJS ve Avantajları

ReactJS’in sağladığı yüzlerce avantaj vardır. Ancak öne çıkanları hemen maddelendirelim (Developer olmadığım için çoğunlukla karşılaştığım ve listelediğim maddeleri yazıyorum, yorumlarınız ışığında bu maddeleri artırabiliriz.)

a.)React.js, kendi sanal DOM’sunu oluşturduğu için oldukça verimlidir. Tüm bileşenler bu DOM’da çalışmaktadır. (DOM: Document-Object-Model: programlama dillerinde nesne tabanlı programlama dilleri için HTML ile anlaşacak olan ara birimdir, nesneler ve özelliklerden oluşur.b.) Komut dosyası, HTML’nin JavaScript ile karıştırılmasına izin veren özel bir sözdizimi JSX olduğu için yazmak daha kolaydır.

c.)Kodunuzu tüm platformda debug edebilmeniz için “out of the box” çözüm sağlar.

d.)SEO uyumlu içeriği oluşturmak için daha kolay bir yöntem.(Eveeet, yavaş yavaş konuya da giriyoruz)-

e.)Kullanıcı arabirimi test durumlarını yazmak son derece kolaydır, çünkü sanal DOM sistemi tamamen JS’de uygulanmıştır.

 

 • Web Sayfalarını Oluşturma

Teknik olarak konuşmak gerekirse, bir web sayfasının kullanıcı tarafından anlaşılabilir bir biçimde yüklendiği dört adım vardır;

 1. Request – İstek
 2. Response – Yanıt
 3. Build – İnşa
 4. Render – Görüntüleme,Oluşturma

İlk üç adım gerçekleştirildikten sonra, tarayıcı ekranda bir şeyler gösterebilir. “Bir şey” in gösterilmesi işleme olarak bilinir. Ayrıca iki kısma ayrılmıştır;

 1. Layout/Reflow
 2. Paint
 • JavaScript ve Ajax(Buradaki Ajax futbol takımı olan Ajax değil, Developer’lar iyi bilir)

Günümüzden çok da uzak olmayan bir dönemde Javascript ve web siteleri ile ilgili arama motorları açısından bazı problemler mevcuttu(link için tıklayın.)  İlk problem web sayfasının yüklenmesi, scroll edilmesi ve ikincisi ise geri ve ileri tuşunun kullanıcı tarafından tıklanması idi. Her iki durumda da büyük veri setleri ile yüklenen web sitelerinin oldukça yavaş kalmaktaydı. Çare neydi?

Çare Ajax’tı. Ajax hem Javascript hem de XML’in karışımı bir çözüm olarak karşımıza çıktı. Temel amacı asenkron web uygulamaları oluşturmaktı, özellikle de mobil cihazlar için. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

 

 • SEO ve Google

Google, ilk çıktığı günden bu yana algoritmalarını sürekli olarak kullanıcıların aradıkları “tam” bilgiyi vermek üzere geliştirmiş ve güncellemiştir.

Aramanın ve SEO’nun temel mantığı da buraya dayanmaktadır. Google’ı bir kenara koyarsak SEO anahtar kelimeler, bağlantılar ve sıralamalar üzerine bir köprü kurar. İçeriğin evrimi, kullanıcı alışkanlıkları ve UX web tasarım trendlerini, yollarını ve proje süreçlerini sürekli olarak geliştirmekte. Bu da Google’ın temel felsefesini ele aldığımızda sıralama faktörleri ile ilgili bizlere bazı ipuçları sunmaktadır:

 1. İçerik ve Okunabilirlik(Erişilebilirlik): Sıralamanın ilk ve en önemli yöntemi, içeriği ve sorgunun ne kadar eşleştiğini belirlemektir. Ayrıca, belirli web sitesine yönlendirilen trafiğin geri bildirimine dayanarak web sayfasının okunabilirliğini ve hızını ölçer.
 2. Rankbrain: Google’ın son bombası, yapay zekâ algoritması. ( 2015 Webrazzi’de karalamıştım ) Sıralama sonuçlarını getirirken kullanıcı alışkanlıklarına ve sıralama faktörlerine dayalı olarak yapay zekâ algoritmasıdır. Bu, aramaları anlamak, analiz etmek ve sıralamak için çok miktarda yazılı dili matematiksel vektörlere dönüştürür.

 

 • ReactJS ve Sık Yapılan SEO Hataları

 1. SEO uyumluluğu sağlamaya çalışırken web sitesi geliştiricilerinin yaptığı yaygın hatalar şunlardır:
 2. Hız optimizasyonu yapmak ama arama motoru yazılımlarını gözden kaçırmak: Arama motoru tarama yazılımları (Crawler) web sitelerini ziyaret eden ve arama motorunda sıralama oluşturan programlardır. Hızlı bir web sitesi oluşturmak için arama motoru tarayıcılarını beslemek için bulunan içeriği HTML kodda gözardı ettiğinizde tarama yazılımlarına boş sayfalar sunmuş olursunuz.
 3. Yanlış mimari oluşturmak: Hızlanmak ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını kaçırmak da bir mimari hatadır. Burada kastım şu; hız adına mükemmel bir performans sağlamak ancak içerik ve mimari açıdan eksik bir site sunmak, ancak sonunda gelecekteki başarılı operasyonlar için web sitenize doğru platformu sunmaz. The right path for formulating an SEO compliant architecture can be followed here.

 

 • Faydalı ReactJS Modülleri

Yazımın bu kısmında SEO ve UX açısından sizlere oldukça faydalı olacak bazı modülleri ve router’ları anlatacağım. Bu yalnızca web sitenizi daha iyi daha uyumlu bir hale getirmekle kalmaz, zamanı yakalamak konusunda da yardımcı olur.

 

 

İşte bazı faydalı ReactJS modülleri ve router’ları:

 1. React Router
 2. Started kit
 3. CSS module
 4. React-bacon
 5. Material UI
 6. React-bootstrap

 

 • Crawl Etmek ve Google Gözünden Bakmak

Google ile ilgili durumunuzu kontrol etmenin ve değerlendirmenin en iyi yolu, öncelikle sitenizi Google gibi taramaktır. Bu konuda pek çok araç kullanmanız mümkün, hatta biraz araştırma ile ücretli/ücretsiz yüzlerce araca ulaşabilirsiniz. Sitenizi Google gibi tarayabileceğiniz ve faydalı bulduğumuz araçlar ile ilgili bu linke tıklayabilirsiniz.

 

2017 ve Gelecek Dönem ( 2018 ) İçin SEO Önerileri

2016’nın sonunda, 2017’de  SEO dünyasına ilişkin çok önemli güncellemeler yaşandı. Mobile First Indexing artık hayatımızın tamamen içerisinde. Özellikle Ocak ayından sonra yapılan analizler ve testler sayesinde proaktif yaklaşarak iletebileceğimiz bazı önerileri sizinle paylaşalım:

 1. Kalite, Sayıdan Daha Önemli: Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi fazlaca kullanmanın ya da backlink sayısını artırmak ile hedef sıralamalara size getirmesi artık uzak bir etmen. Artık yeni algoritma sayıdan daha çok kaliteye önem veriyor.
 2. Etkileşim Optimizasyonu: Web sitenizin trafiğini artırırken etkileşimi de artırmak artık önemli. Ortalama sayfa görüntüleme sayıları, oturum süreleri, kullanıcıların web sitesi içerisinde hedef olarak tanımladığınız noktaları tamamlaması bunlara birer örnek.
 3. PR Optimizasyonu: SEO her geçen gün daha fazla alanı kapsıyor ve Google’ın gözünden de bu şekilde ilerliyor. Yazıda daha önce de bahsettiğim gibi Google’ın temel felsefesi kullanıcıların en iyi bilgiyi bulmasına odaklı ve Google bu sıralamaları oluştururken, insanların sizden ne kadar ve nasıl konuştuğuna da dikkat ediyor. Dolayısıyla dijital itibar çalışmalarının bir kısmı SEO’ya da kaymış durumda. Farklı platformlarda sizden nasıl konuşulduğu ve bahsedildiği kesinlikle önemli.

Sonuç

Çevrimiçi işletmenizin mimarisini bir star haline getirmek için öncelikle hıza ve kullanıcıya ihtiyacınız var. Hızı ve kullanıcıyı işletmenize getirdikten sonra ise etkileşim yaratmanız gerekiyor.

SEO ile birlikte ulaşabileceğiniz alan limitlidir. Lakin öncelikli olarak altyapıya odaklanmalı ve hıza, kaliteye önem vermelisiniz. Javascript kütüphaneleri, özellikle de kendini kanıtlayan ReactJS size bu konuda pek çok yardımda bulunabilir.

Yaşasın kullanıcı odaklılık, yaşasın yenilikçilik!

Sürç-i lisan ettiysek affola.

RDY

RDY

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.