BlockChain

Google Play ve App Store için: AppCoins

By 20 Aralık 2017 No Comments

Uygulama mağazalarının en büyük iki oyuncusu malum: Google Play ve Apple Store. Yalnızca 2017 yılının ilk çeyreğinde, iOS ve Android mağazalarında 15 milyar dolardan fazla para harcandı.

2018 yılında mobil mağazaların hacminin %10-15 civarında artması beklenirken, 2020 yılına kadar 2 kat büyüyeceği öngörülüyor.

800.000’e yakın uygulamaya ve 5 Milyar’a yakın indirilme sayısına sahip olan ( kullanıcı ) Aptoide firması AppCoins‘i çıkaracağını duyurdu.

 

Peki AppCoins nedir? Mobil uygulama pazarını nasıl değiştirecek?

Yukarıdaki videodan da izleyebileceğiniz gibi, AppCoins, arabulucu ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracağını belirtiyor. Sadece uygulama sahiplerinin değil, uygulama kullanıcılarının da Coin kazanabileceği bir sistem dolayısı ile uygulamalarda gezinme oranlarının artacağını ve bunun da kaliteye ( kullanıcı odaklılığına ) sebebiyet vereceğini öngörüyor.

Reklamcılık: Şu anda uygulama mağazalarında kullanılan reklam modelleri hem son kullanıcı hem de uygulama sahipleri açısından henüz gelişmekte olan bir alandır. Reklam networklerinin henüz oluşmaması, birçok aracının olması gibi durumlar hem maliyetleri çok değişken kılmakta hem de son kullanıcıyı rahatsız etmektedir. ( zaman zaman )

Uygulama içi satın alma işlemleri: Bu aşama aslında direkt olarak bu kripto para teknolojisinin kullanılması gereken alandır. Birçok son kullanıcı uygulama içi satım alım yapacağı sırada kredi kartı bilgilerini vermekten / store üyelik bilgilerini vermekten çekiniyor. ( bilinçli kullanım oranı sadece %5 ) Dolayısı ile uygulama sahipleri, uygulamalarında bulunan ek özellikleri coin ile direkt olarak satışa sunabilir veyahut belirli bir zaman geçiren kullanıcılarına ( ne kadar çok zaman geçirirse o kadar çok madencilik demektir ) hediye edebilir.

Appcoins.io Web sitesinden detaylı bilgi alabileceğiniz bi yeni oluşum, şu anda canlı olarak ICO’da, ön satışlarında 20 milyondan fazla AppCoin dağıtımı yapıldığını belirtiyorlar. Toplamda ise 700 milyon AppCoin’in yüzde 40’ı dağıtılacak.

Sonuç başarılı veyahut başarısız olur tartışılmaz. Lakin gidişat gereği önemli ve detaylı bir ilk adım olması, hem bilinirlik hem de kitlelere mesaj açısından oldukça pozitif bir durum.

Bir önceki E-kitap yazımda da bahsettiğim üzere, merkezi olmayan, takip edilemeyen, anonim para birimlerinin devrine geçiyoruz. Apple, Google, Microsoft gibi firmaların kendi çıkarları açısından ilk etapta engel çıkaracağını ancak zaman içerisinde kendi sistemleri için bu girişimleri destekleyeceğini izleyeceğiz.

Sürç-i lisan ettiysek affola.

RDY

RDY

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.