Ahrefs.com üzerindeki makale bire bir Türkçe’ye çevrilmiştir, bazı kısımlarda yorumlarım, eklemelerim/çıkarmalarım olmuştur. Yazının orjinali / tamamı için en alttaki linki ziyaret edebilirsiniz.

(25 Milyon Anahtar Kelime Analizi ile Oluşturulmuştur)

Bildiğiniz üzere Google’ın algoritması düzenli olarak güncellenmekte. Önceleri Google sıralamasında yer almak istediğiniz anahtar kelimeleri adeta sayfanıza “tıkarken” ve gerçekten de bu durum sizin sıralamanıza katkı sağlarken; manipülasyonlara açık bir sistematik olduğu da aşikârdı.

2016’ya geldiğimizde ise, sahip olduğumuz HummingbirdRank Brainsemantic search gibi birçok akıllı teknoloji ile; Google’ın Title/ Başlık içerisinde anahtar kelime olup olmadığını taramasından çok öteye gitmiş durumdayız. Öyle ki, Google’ın ön sayfalarında, içeriklerinde anahtar kelimeleri barındırmayan sayfaların dahi sıklıkla yer aldığını fark ediyoruz. Peki bu durum, artık sayfanızı spesifik anahtar kelimeler ile optimize etmenize gerek kalmaksızın, Google’ın sayfanız ile ilgili her şeyi tarıyor ve değerlendiriyor olduğu anlamına mı geliyor?

Gelin hep birlikte, birbirinden farklı site içi SEO faktörleri ve Google sıralamaları arasındaki korelasyonu, 2 milyondan fazla random anahtar kelimenin analizi sonucu ortaya çıkan tablo ile değerlendirelim.

On Page SEO (Site İçi SEO) Nedir?

Sitenin ana sayfasından başlamak üzere, arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirmek amacıyla tüm site içerisinde yapılan SEO pratiklerini belirtir. Sıralamada yer almayı hedeflediğiniz stratejik anahtar kelimelerin Başlık, Meta Açıklama, İçerik gibi kanallar yoluyla kullanılması, temel unsurlarındandır. Fakat 2016’nın SEO uygulamaları için bu tavsiyenin artık modası geçmiş olduğunu söylemek yanlış değil. Neden mi? Çünkü Google bugün eş anlamlı kelimeleri veya kelimelerin metin içerisindeki anlamlılığını ve uygunluğunu anlayabilecek kadar sofistike durumda. SEO’ya yeni başlayan ve seçtiği kelimelerle sıralama almak isteyenlerin SERP yani Arama Sonuç Sayfaları’na bakmasını öneririm. Böylece hedeflenen kelimede ilk 10 sayfanın yalnız 1 tanesinin Başlık ve Meta Açıklama’da anahtar kelimeyi konumlandırdığına (ilk sırada yer alan), yani sözüm ona “kusursuz” bir site içi SEO gerçekleştirdiklerine şahit olabilirler.

 

site-ici-seo2

O halde bu sizin, kendi “kusursuz” site içi SEO çalışmanızı gerekli pratiklerle gerçekleştirebileceğiniz ve sırf bu anahtar kelimeyi doğru yerlerde konumlandırdığınız için 1. sırayı kapabileceğiniz anlamına mı gelir? Korkarım ki hayır!

Geri kalan sayfaların stratejik anahtar kelimeleri stratejik yerlerde kullanmamış olması, kullanıcının yaptığı arama ile ilişkili olmadıkları ve sıralanmayacakları anlamına gelmemektedir.

Yapılan bu araştırmada elde edilen veriler, aramanızla eşleşen anahtar kelimelerin Başlık, URL, Meta Açıklama ve hatta sayfa içeriğinin içinde bile yer almış olmasının, artık Google sıralamaları ile önemli derecede bir korelasyonu olmadığını göstermiştir.

Bu kısmı artık toparlayalım. Demek ki site içi SEO demek, hedef anahtar kelimeleri sayfa içeriğinde konumlandırmaktan daha fazlasını ifade ediyor:

  • Sayfa yüklenme hızı,
  • Https kullanımı,
  • İçerik uzunluğu,
  • Kaliteli sayfalara giden linkleriniz ve daha fazlası, genel bir optimizasyondan söz ettiğimizde devreye girecek faktörler olacaktır.

Şimdi bu site içi SEO faktörlerine biraz daha detaylı göz atalım.

site-ici-seo-ahrefs

Şunu asla unutmayın: Korelasyon (ilişki), Nedensellik anlamına gelmez!

Yukarıdaki korelasyonlar, istenilen şekilde sıralanan sayfaların genel olarak sayfaların hangi özelliği ile ilgili olduğunu bize gösteriyor. Fakat bu, söz konusu özelliklerin sayfaların istenilen şekilde sıralanışının “nedeni” olduğunu göstermez.

Korelasyon parametresi -1 ve +1 ölçeğinde yer alır. “0” korelasyon olmadığını göstermektedir. Görebileceğiniz üzere, en popüler site içi SEO faktörleri 0.1’e ulaşabilmişlerdir. Anahtar kelimeleri stratejik yerlerde kullanmanın da, site içi SEO faktörü olarak düşük korelasyon değeri aldığını görebilirsiniz.

Bir başka dikkat çekici grafik aşağıda yer alıyor.

 

site-ici-seo-ahrefs2

 

Görüldüğü üzere, backlink (İnternette sitenizin dışında yer alan sitelerden sizin sitenize verilen linkleri belirtir) faktörü, sayfa sıralamanızı anahtar kelime faktöründen daha fazla etkilemektedir.

Uyarı: Araştırma sonucunda, anahtar kelimelerin stratejik kullanımları faktörü her ne kadar diğer faktörlere göre Google’ın sayfa sıralamalarıyla daha az ilişkili görünse de, bu ondan tamamen vazgeçeceğiniz anlamına gelmemelidir!

Dolayısıyla, bugünün site içi SEO dinamiklerinin Google tarafında dünün SEO dinamiklerinden giderek ayrıştığını görüyoruz.

Araştırmanın tamamını incelemek için: https://ahrefs.com/blog/on-page-seo/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

RDY

RDY

One Comment

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.